Windows Vista – zotavení a oprava systému

Pokud jste jako většina uživatelů PC, pravděpodobně jste získali Windows Vista s novým PC nebo notebookem. A stejně jako 99% obyvatel, dostanete vaše nové PC od jednoho z velkých výrobců. Dell, Acer, HP, Toshiba, Lenovo, Asus, všichni mají jedno společné: nedostanete pravý instalační disk systému Windows Vista  . Místo toho obdržíte tzv. recovery CD  (to jen, pokud budete mít štěstí – jinak budete muset na obnovu použít oddíl recovery partition) na vašem hard disku

Nezáleží na tom, že jste právě zaplatili tisíce korun za stroj, který přichází s platnou licenci systému Windows Vista – výrobce počítače prostě nechtějí utrácet peníze (nebo snad převzít odpovědnost), aby Vám dali plnohodnotnou verzi Windows Vista Instalační DVD, které má provázet váš drahý nákup.K této verzi rovněž není poskytována podpora společností Microsoft, ale musíte se obrátit na výrobce vašeho pc.

Microsoft rovněž argumentuje tím, že výrobci k těmto DVD doplňují ovladače a další software, který může systém narušit, a proto k tomuto již podporu neposkytují.

Bohužel technické znalosti a podpora od pracovníků na straně výrobců jednoznačně pokulhává za technickou podporou Microsoftu.

Problém je, že v systému Windows Vista  instalační média slouží více než k jednomu účelu. Není to jenom způsob, jak systém Windows nainstalovat, je to také jediný způsob, jak znovu obnovit/opravit poškozenou instalaci. Recovery CD nebo DVD od výrobců tuto možnost vůbec neobsahuje a nabízí pouze kompletní přeinstalaci systému, což je velmi zdlouhavé a je třeba samozřejmě také nainstalovat kompletně znovu, všechny aktualizace, kodeky, programy, nastavit maily atd.  K tomuto lze také použít nástroj migrace profilů, který vám toto může velice usnadnit.

Windows Vista DVD má „recovery centrum„, které vám poskytuje možnost automatického obnovení systému  (hledá problémy a snaží se je automaticky opravit), rolování-zpět na bod obnovení systému, možnost opětovně získat plnou zálohu PC, nebo přístup k příkazovému řádku s možností využití konzole pro pokročilé účely.
Microsoft si zřejmě si uvědomil tento problém, a naštěstí pro obnovu vyrobil disk pro tyto účely.

Na české pobočce však o tyto informace pravděpodobně neobdržíte a je velmi pravděpodobné že i Váš výrobce vám jako jediné řešení navrhne kompletní reinstalaci operačního systému.

Tento disk obsahuje obsah původního disku DVD systému Windows Vista „recovery centrum“.

Nemůže být použit k instalaci nebo přeinstalaci systému Windows Vista, a slouží jen jako rozhraní systému Windows PE k zotavení vašeho PC. Technicky vzato, lze znovu vytvořit tento instalační disk a je volně ke stažení média od společnosti Microsoft (konkrétně Microsoft WAIK kit)

Bylo by jistě dobré takovýto disk dodávat k instalaci pro uživatele kteří si prostě neví rady či o takovéto možnosti informovat.

NeoSmart Technologies hostuje kopii systému Windows Vista recovery takže jej můžete stáhnout. Jedná se o 120 MB a lze stáhnout ve standardním formátu ISO.

Windows Vista x86 Recovery Disc Torrent 

Windows Vista x64 Recovery Disc Torrent 

Přečtěte si prosím tento článek a info o tom, jak stáhnout a používat torrent soubory.

Po stažení torrentu – budete muset tento ISO soubor vypálit jako „OBRAZ“ např. v programu Nero nebo jiném vypalovacím software.

Po té  se v nastavení při startu biosu (vypněte, nebo restartujte počítač a při naběhnutí černé obrazovky -stiněskněte funkční klávesu F (něco) nápovědu uvidíte – press F2- F12 může to ale být i jiná klávesa (např.esc nebo del)

for bios, u mě je to např press F2 for bios a změnte nastavení pořadí bootování (boot order) na první z cd/dvd aby se systém spouštěl z tohoto nového disku a mohli jste jej pak následně opravit. Jinak by se klasicky spouštěla windows na vašem hard disku, kterou jste právě chtěli opravit. U mě je také přímo volba před vstupem do biosu pro jednorázové nastavení pořadí pro bootování stisknutím tlačítka F12.

Systém spustí načítání windows z cd uslyšíte cd mechaniku pracovat a blikat. Pak spustíte jakoby instalaci po vybrání jazyků atd – a vyberte pak opravu systému.

Snad vám tato informace ušetří práci a zachrání Vás od kompletní reinstalace systému.

Držíme palce.

Windows Vista Recovery Disc Download -English